dentysta Kraków stomatologia Kraków

sobota, 6 lipca 2013

Jak uśmierzyć ból zęba?

Gdy boli nas ząb naturalnie zgłaszamy się do dentysty. Jednak co możemy zrobić, by uśmierzyć ból zanim trafimy do specjalisty? 




O czym warto pamiętać przy bólu zęba:

-  słaby ból minie po zażyciu paracetamolu

-  ostry ból łagodzi ibuprofen

-  żucie goździków działa przeciwbólowo

-  na stany zapalne dziąseł pomaga płukanka naparem z szałwii

- do ubytku w bolącym zębie można przyłożyć wacik nasączony olejkiem goździkowym, który łagodzi stan zapalny

-  gdy boli ząb przy nagryzaniu należy jeść drugą stroną

- obrzęk i pulsowanie może wskazywać na dotknięcie korzeni zęba i miazgi przez stan zapalny - ostry ból złagodzi ibuprofen lub pyralgina (najlepiej w postaci czopku), a opuchliznę przykładanie okładów z lodu


Jeśli ból obejmuje całą szczękę i promieniuje do ucha, natychmiast udajmy się do dentysty.

piątek, 28 czerwca 2013

Dlaczego bolą zęby?

Dopada nagle i przeszkadza w normalnym funkcjonowaniu. Czym może być spowodowany ból zęba?


Główne przyczyny pojawienia się bólu zębów to próchnica i pęknięcie szkliwa. Najpierw odczuwamy nadwrażliwość zęba na słodkie czy kwaśne jedzenie oraz zmiany temperatury - co jest spowodowane odsłonięciem wrażliwej zębiny bądź uszkodzeniem szkliwa. Luki w zębinie odsłaniają bardzo wrażliwą miazgę zęba, która znajduje się w środku i pod wpływem drażnienia pokarmami i płynami zaczyna boleć. Jeśli dochodzi do ciągłego drażnienia miazgi, może to prowadzić do jej zapalenia - ból jest wtedy bardzo dotkliwy.


W wyniku stanu zapalnego miazgi może utworzyć się ropień, który również jest przyczyną bólu. Stany zapalne dziąseł czy odsłonięte szyjki zębowe także objawiają się bólem. Zapalenie okostnej, które jest poważną komplikacją po chorobach zębów charakteryzuje bardzo ostry ból, leczony antybiotykami. W tym przypadku ząb należy wyleczyć kanałowo. 


Ból zęba może być spowodowany również problemem ze stawem żuchwowym, neuralgią, a nawet powiększeniem się węzła chłonnego. Bez względu na rodzaj bólu, niezbędna jest konsultacja ze stomatologiem.

piątek, 21 czerwca 2013

Piękny uśmiech na ślub !

Planujesz ślub? Pewnie wybrałaś już sukienkę i masz koncepcję kolorystyczną na Ten Dzień. A czy już wiesz jak zadbać o swój uśmiech?



Uśmiech jest Twoją wizytówką. Tym bardziej powinnaś o niego zadbać jeśli planujesz ważną uroczystość. Prawdziwy boom na szlifowanie uśmiechu przed ślubem pojawił się za sprawą księżnej Kate, która zatrudniła doradcę stomatologicznego przed swoim Wielkim Dniem. 

Doradca podczas planowania pożądanego uśmiechu bierze pod uwagę rysy twarzy, karnację, a nawet kolor sukni ślubnej. Jeśli wesele planowane jest z ponad rocznym wyprzedzeniem, często przyszłe panny młode decydują się na prostowanie zębów za pomocą aparatów ortodontycznych. Bardzo popularne są także licówki, dzięki którym można szybko usunąć szpary między zębami, czy skorygować asymetrię - od razu zmieniają kształt i kolor zębów. Jednak zabiegiem na który najczęściej decydują się kobiety planujące ślub, jest wybielanie zębów, które odświeża uśmiech, rozjaśniając zęby.

Jeśli szukasz odpowiedniej metody dla Ciebie, specjaliści z zakresu stomatologii estetycznej z Denta-med chętnie Ci w tym pomogą.

piątek, 14 czerwca 2013

Wszystko o implantach stomatologicznych

Straciłeś zęba i boisz się o swój wygląd? Okazuje się, że dzięki nowoczesnym metodom leczenia, zupełnie nie ma czego! Odpowiadamy na najbardziej nurtujące kwestie Pacjentów dotyczące implantów.




1. Co to jest implant?

Implant stomatologiczny to wykonana z tytanu śruba pełniąca funkcję korzenia brakującego zęba.
Tytan nie wyzwala w organizmie żadnych odczynów alergicznych gdyż organizm akceptuje go jako tkankę własną. Implant po umieszczeniu w kości staje się”naturalnym” korzeniem zęba , zapewniając stabilną podstawę dla pojedynczych koron zębowych, mostów jak i protez.


2. Zalety implantów

- zapobiegają bezpowrotnemu zanikowi kości, który ma miejsce po usunięciu zęba
- zastępują naturalny korzeń zęba dlatego też nie ma potrzeby szlifowania sąsiednich zębów aby odtworzyć braki
- zapewniają stabilność koron i mostów
- sprawność gryzienia jest taka jak naturalnych zębów
- przywracają funkcję i estetyką naturalnego uzębienia
- mają największą stabilność spośród wszystkich metod leczenia protetycznego


3. Przebieg leczenia implantologicznego

I. Konsultacja z lekarzem, mająca na celu ustalenie ogólnego stanu zdrowia pacjenta oraz jego oczekiwań względem leczenia.
II. Zabieg wszczepienia implantu:
- wykonany w znieczuleniu miejscowym
- trwa ok. 30-40 min
- zwykle na jednej wizycie można założyć kilka implantów
- wprowadzony implant jest całkowicie schowany pod dziąsłem a miejsce wszczepu jest zaszyte
III. W okresie 1 tygodnia po zabiegu mogą pojawić się niewielkie dolegliwości bólowe oraz nieznaczny obrzęk
IV. Okres integracji implantu z kością trwa zazwyczaj od 3 do 6-ciu miesięcy (w przypadku braku integracji możliwe jest ponowne wszczepienie implantu).
V. Osadzenie uzupełnienia protetycznego na implancie (korony , mostu). W niektórych przypadkach po usunięciu zęba można zastosować natychmiastową implantację. Jest ona możliwa wówczas, gdy otwór po usuniętym zębie jest mniejszy niż średnica zaplanowanego implantu.


4. Wskazania do stosowania implantów

- nie ma ograniczeń wiekowych (z wyjątkiem dzieci)
- brak zawiązka zęba stałego
- nie tolerancja protez konwencjonalnych
- braki jednozębowe
- braki wielozębowe o różnej rozpiętości
- brak wszystkich zębów


5. Przeciwwskazania do stosowania implantów

- czynnikiem decydującym o możliwości założenia implantu jest stan zdrowia pacjenta
- zmiany patologiczne w zakresie tkanek miękkich jamy ustnej oraz tkanki kostnej szczęki i żuchwy
- zgrzytanie i zaciskanie zębów
- nie wystarczająca ilość tkanki kostnej do wprowadzenia implantu.




W ramach usług gabinetu chirurgicznego Denta-med wykonuje wszelkie specjalistyczne zabiegi z zakresu chirurgii stomatologicznej, zwracając szczególną uwagę na ich bezbolesność i przyjazną atmosferę. Ustalenie wskazań do postępowania chirurgicznego opiera na precyzyjnej, nowoczesnej diagnostyce wspartej w razie potrzeby konsultacjami z pozostałych dziedzin stomatologii.

środa, 5 czerwca 2013

Zęby zmieniają rysy twarzy

Nieprawidłowo ukształtowane zęby rzutują na wygląd twarzy. Co prowadzi do powstawania zniekształceń zgryzu i jak im zapobiec?


Jakie mogą być przyczyny powstawania zniekształceń zgryzu? Mogą one pojawić się na tle biologicznym - przez niekorzystny wzorzec wzrostu, choroby takie jak krzywica, zaburzenia hormonalne, a nawet na skutek szkodliwego działania leków. Do innych przyczyn należy niewłaściwe układanie do snu i karmienia w czasie niemowlęctwa. Także nieprawidłowe połykanie czy żucie pokarmu, ssanie kciuka, zgrzytanie zębami, wady wymowy i postawy ciała mogą prowadzić do zniekształceń. Wszelkie urazy, które zakłócają wzrost kości i prawidłowy rozwój zawiązków zębów stałych, mogą skutkować niewłaściwym zgryzem. Nawet próchnica może być tutaj groźna - przedwczesna utrata mleczaków, która jest jej skutkiem, powoduje nieprawidłowości zgryzu.

A jak temu zapobiec? Najlepiej uwzględniać wymienione powyżej przyczyny. U dzieci ważne jest to, by już w wieku 7 lat odbyły swoją pierwszą wizytę u ortodonty, który oceni ryzyko wystąpienia wady zgryzu. W ten sposób może wyleczyć już powstałe i zapobiec pojawianiu się ich w wieku młodzieńczym.

środa, 29 maja 2013

Sposoby na ochronę zębów

Jak najlepiej uchronić swoje zęby ? Poznaj sposoby na to, by uchronić je przed chorobami i zachować piękne aż do starości.


Prawidłowa higiena jamy ustnej to podstawa. Czyść zęby przynajmniej 2 razy dziennie przez około 2 minuty. Dostosuj szczoteczkę do swoich potrzeb (te o średniej twardości włosia są odpowiednie dla większości ludzi, jednak jeśli Twoje dziąsła są szczególnie wrażliwe postaw na tę o miękkim włosiu). Jedynie osoby mające odporne dziąsła z tendencją do większego odkładania się kamienia nazębnego, powinny sięgnąć po szczoteczkę z twardym włosiem. Bez względu na twardość - wymieniaj ją co 3 miesiące, przez ten czas włosie zdąży zmienić swój kształt i utracić właściwości prawidłowego oczyszczania zębów. Nie zapominaj o języku - na nim również gromadzą się bakterie, tworząc chorobotwórczy osad. Wiele dostępnych na rynku szczoteczek ma dodatkową powierzchnię służącą wyłącznie czyszczeniu języka, możesz także kupić specjalną skrobaczkę do tego celu. 

Szczotkowanie zębów to tylko pierwszy krok do zdrowych zębów. Nici dentystyczne, niestety tak często bagatelizowane, pozwolą na dokładne wyczyszczenie przestrzeni międzyzębowych z najbardziej upartych resztek pokarmu. Pełną ochronę zapewnisz swoim zębom używając płynu do płukania jamy ustnej. Niszczy bakterie i przywraca prawidłowe pH w ustach. Płyny mogą dodatkowo wspomagać Cię w leczeniu innych dolegliwości, jest ich wiele rodzajów, od łagodzących zapalenia dziąseł, po zapewniające długotrwały, świeży oddech.

Aby mieć 100% pewność czy Twoje zęby są w pełni zdrowe, odwiedź stomatologa. Wizyty kontrolne w Denta-med pozowolą Ci upewnić się co do stanu zębów i opracować ewentualny plan leczenia. Im szybciej wyelimujesz zmiany próchnicowe bądź kamień nazębny, tym bardziej zyska na tym cały Twój organizm - bo nie od dziś wiadomo, że zepsute zęby powodują rozprzestrzenianie się bakterii po całym ciele, prowadząc do różnorakich chorób, od trądziku, po nowotwory.

wtorek, 21 maja 2013

Jak rozpoznać i leczyć zapalenie dziąseł?


Stany zapalne dziąseł to jedna z najczęstszych dolegliwości jamy ustnej. Skąd wiadomo, że nas dotknęło i jak sobie z nim poradzić? 




Nie ważne ile mamy lat, bo w każdej chwili, jeśli zaniedbamy zdrowie swoich zębów może nas dotknąć zapalenie dziąseł. Niewłaściwa higiena jamy ustnej - agresywne lub rzadkie mycie zębów, źle założone plomby, uciskające dziąsła mosty i korony, a także płytka i kamień nazębny - prowadzą do tego schorzenia.



Jeśli dopadnie nas nieszczęsne zapalenie dziąseł po pierwsze przestawmy się na stałe na prawidłową higienę jamy ustnej - mycie zębów miękką szczoteczką wymiatającym ruchem zbytnio ich nie dociskając, używanie nitki dentystycznej i czyszczenie języka specjalną skrobaczką. W przypadku większego zaawansowania zgłośmy się do lekarza po specjalną maść, która przyniesie ukojenie dziąsłom. Niezbędnym zabiegiem jest scaling, który pozwoli pozbyć się kamienia nazębnego bądź piaskowanie, dzięki któremu pozbędziemy się osadów. Odpowiednie metody z miłą chęcią pomogą Wam dobrać specjaliści z Denta-med.

wtorek, 14 maja 2013

Kompleksy z powodu uśmiechu? To nie musi dotyczyć Ciebie !

Często hamujemy nasz śmiech i staramy się nie pokazywać za bardzo zębów. Jednak jak się okazuje, taka taktyka może być dla nas zgubna, a omija nas wiele korzyści !



Uśmiech to jeden z najcenniejszych atutów w sferze przyciągania innych ludzi. Jednak często z niego nie korzystamy, a zwłaszcza kobiety wstydzą się pokazywać go w obecności mężczyzn. Zasłaniają usta rękami lub kontrolują natężenie śmiechu z obawy o wywarcie złego wrażenia. Jest to jednakże mylne działanie, gdyś zgodnie z zasadami komunikacji niewerbalnej zachowanie takie jest postrzegane przez innych jako przejaw nieszczerości lub niepewności siebie. Jeśli właśnie tak się zachowujemy, warto zmienić to, a zyskamy naprawdę wiele!

W przypadku, gdy wstydzimy się barwy bądź kształtu naszych zębów mamy również szereg rozwiązań. Wiele sposobów wybielania, a w tym bardzo skuteczne rozjaśnianie zębów lampą Beyond może szybko zniwelować te problemy. Aparaty ortodontyczne dostępne na rynku są estetyczne, kolorowe, a nawet takie, których niemal nie widać. Niektórym jednak ciągle wydaje się, że aparat zmniejsza atrakcyjność interpersonalną, lecz jest to stwierdzenie bezpodstawne, ponieważ jak dowodzą badania wielu panów sądzi, że kobiety z aparatem na zębach są bardziej pociągające. Kiedyś ktoś powiedział, że najlepszym makijażem jest uśmiech, a Denta-med podpisuje się w pełni pod tym zdaniem.

wtorek, 7 maja 2013

Zanim zdecydujesz się na aparat ortodontyczny

Planujesz założyć aparat? Nie wiesz od czego zacząć? W takim razie my spróbujemy rozwiać Twoje wątpliwości.


Pierwszą zasadą która powinna towarzyszyć zakładającemu aparat na zęby jest cierpliwość. W zależności od zaawansowania wady zgryzu, jego korekta może potrwać nawet kilka lat.

Natomiast przed założeniem aparatu niezbędne jest wyleczenie wszystkich ubytków oraz usunięcie kamienia nazębnego. Kiedy już zgłosisz się z wyleczonymi zębami do ortodonty, zrobi odciski Twojej szczęki i żuchwy na podstawie których wykona odlew służący precyzyjnemu dopasowaniu aparatu.

Gdy aparat zagości już na Twoich zębach, przez pierwsze dni może pojawić się uczucie dyskomfortu. Jednak jest on najzupełniej normalnym zjawiskiem, ponieważ aparat uciska zęby by je wyprostować. 

Nosząc aparat musisz pamiętać o wzmożonej higienie jamy ustnej. Mycie zębów po każdym posiłku to podstawa. Są dostępne również specjalne szczoteczki, które dotrą do wszystkich miejsc wymagających mycia. Zakazane są także twarde, lepiące się pokarmy - mogą one spowodować uszkodzenie aparatu. Uważaj zatem na cukierki typu eklerki czy zwykłą gumę do żucia.

Na zdjęciu stałego aparatu Twoja przygoda się jednak nie kończy. Dla podtrzymania efektu konieczny jest aparat retencyjny. Najczęściej jest on przytwierdzany na stałe i nosi się go kilkanaście miesięcy lub zakładany tylko na noc. 

Wydaje Ci się, że to za dużo ograniczeń? Najlepiej zapytaj się o to kogoś kto już nosił aparat. Każdy powie Ci to samo - dla tego efektu, dobrego samopoczucia i zdrowia - warto !

Obecne innowacje pozwalają dobrać aparat do potrzeb noszącego. A co najważniejsze może on być wręcz niewidoczny. Najłatwiej zgłosić się do Denta-med po swój indywidualny plan leczenia.



piątek, 26 kwietnia 2013

Co szkodzi zębom? Możesz być zaskoczony.

Pewnie mniej więcej wiesz jak dbać o zęby. A czy zdajesz sobie sprawę z tego co im szkodzi?



Na liście wrogów pięknego, zdrowego uśmiechu z pewnością pojawić się może podjadanie między posiłkami. Podczas spożywania konkretnego dania nasz organizm wytwarza odpowiednią ilość śliny do oczyszczenia jamy ustnej. Kiedy podjadamy wydzielanie śliny jest mniej skuteczne, a resztki pokarmu tylko czekają, by przyczynić się do powstawania próchnicy.

Kolejną zmorą dla dbających o uśmiech są wszelkie słodzone napoje. Zawarty w nich w olbrzymich dawkach cukier może prowadzić do pojawiania się ubytków. Poza tym chemia w tych napojach niszczy szkliwo i podrażnia zęby.

Lubisz spędzać czas w basenie? Mimo, że pływanie samo w sobie bardzo korzystnie wpływa na stan zdrowia, to już zawarty w wodzie chlor niekoniecznie - może spowodować przebarwienia szkliwa. 

Także wydający się niewinny kolczyk w języku może przysporzyć sporo kłopotów z uzębieniem. Może przyczynić się do pojawienia się infekcji dziąseł i pękania zębów, a nawet do diastemy (przestrzeni między zębami).

Wszelkie ubytki można z powodzeniem leczyć - a najlepiej o tym wiedzą specjaliści z Denta-med w Krakowie.

piątek, 19 kwietnia 2013

Jak osiągnąć sukces uśmiechem?


Co w dzisiejszym świecie jest kluczem do sukcesu? Na pewno dobre pierwsze wrażenie. A jego elementarnym składnikiem jest zdrowy uśmiech.



Przy pierwszym spotkaniu poza ogólną aparycją, najbardziej zwraca się uwagę na uśmiech. Nie są to zwykłe przypuszczenia, a fakt potwierdzony licznymi badaniami. Nie oderwiemy się również od wszechobecnych stereotypów - białe zęby są również wskaźnikiem statusu społecznego.

Według amerykańskich naukowców osoby mogące pochwalić się pięknym uśmiechem mają o ponad połowę większe szanse na osiągnięcie sukcesu zawodowego oraz o prawie 70% większe na udany związek.

Na szczęście wybielanie i inne metody stosowane przez stomatologów w Denta-med pomogą Ci w osiągnięciu zdrowego i pięknego uśmiechu.

piątek, 12 kwietnia 2013

Trądzik a zepsute zęby

Czy przypuszczalibyście, że problemy ze skórą mogą zostać rozwiązanie nie u dermatologa, ale u dentysty? Może to w pierwszej chwili wydać się dziwne, ale krostki mogą mieć wiele wspólnego z zębami.



Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że stan zębów wpływa na stan zdrowia całego organizmu. Zepsute zęby mogą prowadzić do różnorodnych chorób, m.in. serca, płuc. Jeśli dzieje się coś niepokojącego w naszym ciele, widać to również na naszej twarzy. W momencie, kiedy stan zapalny w jamie ustnej jest poważny to rozsiane po całym organizmie bakterie wywołują chorobę odogniskową.

Na przyczynę trądziku w postaci zepsutego zęba wskazują zmiany pojawiające się na brodzie, kościach szczęki oraz okolicach ust. Brak bólu może być również mylący -  martwe zęby czasami nie dają żadnych sygnałów bólowych, a stanowią siedlisko bakterii, które przenoszone są przez krwiobieg do innych narządów i powodują stan zapalny.

Jeśli nasze zęby wymagają leczenia, nie zwlekajmy, bo najłatwiejsze do wyleczenia są infekcje w początkowej fazie rozwoju. A najlepiej co pół roku odbywać wizyty kontrolne w Denta-med, które rozwieją wszelkie wątpliwości

piątek, 5 kwietnia 2013

Dentofobia - przyczyny i sposoby radzenia sobie

Gdzie ma swój początek dentofobia? Czy strachu przed dentystą można się pozbyć? A jeśli tak - to w jaki sposób?



Dentofobia jak się okazuje jest zakorzeniona w dzieciństwie. Rodzice kodują w dziecku przekonanie, że strach przed dentystą jest naturalny, a samo pójście na wizytę to wielki akt odwagi. Poza tym niejednokrotnie maluch straszony jest stomatologiem np. wtedy gdy pałaszuje cukierki lub nie chce myć zębów. W ten sposób dziecku od najmłodszych lat wizyta u dentysty kojarzy się z bólem i cierpieniem.


Jednak są na to metody! Małe dzieci powinny przejść przez tzw. wizytę adaptacyjną, dzięki której mogłyby oswoić się z gabinetem. Dzięki niej dotkną wszystkich przyrządów czy zapoznają się z mechanizmami ich działania. 


W przypadku dorosłego panicznie bojącego się dentysty trzeba odbudować w nim zaufanie do stomatologa. Na szczęście współczesne technologie wyeliminowały ból i wyposażyły dentystów w nowoczesne urządzenia, które w niczym nie przypominają dziwnych przyrządów z sennych koszmarów. A przyjazna atmosfera w gabinecie relaksuje oraz odpędza złe myśli.

środa, 27 marca 2013

Strach przed dentystą - narażenie zdrowia i portfela

Nie każdemu po drodze do dentysty. Według szacunków aż 15 % ludzi paraliżuje strach przed wizytą u stomatologa. Niestety te obawy mogą drogo kosztować osobę unikającą koniecznego leczenia.



Polak dba o zęby z przeciętnym zaangażowaniem. Statystycznie odwiedza dentystę raz w roku pomimo zalecanych przez stomatologów kontroli co pół roku. Często tłumaczymy się brakiem czasu i pieniędzy. Jednak wiele osób przed regularnymi wizytami powstrzymuje strach. Badania „Nawyki Europejczyków związane z higieną i zdrowiem jamy ustnej” dowodzą, że aż 39 % ankietowanych zaniedbuje wizyty u dentysty, ponieważ się ich boi. Do gabinetu trafiają najczęściej, gdy trzeba już wyrwać zęba, co jest niebezpieczne, gdyż zepsuty ząb to ryzyko dla całego organizmu.

Wieloletnie zaniedbania powodują pogarszający się stan jamy ustnej. Jeśli pacjent zgłasza się do gabinetu dopiero zmuszony bólem, z reguły trzeba wykonać dziesiątki wypełnień, a nawet ekstrakcje i prace protetyczne. Takich zabiegów i związanych z nimi wydatków można jednak uniknąć. Wystarczy zgłaszać się regularnie na kontrole i reagować, gdy zmiany próchnicowe są niewielkie. A takie zaniedbanie leczenia w niektórych przypadkach może kosztować nawet kilka tysięcy złotych.

wtorek, 19 marca 2013

Jak zapobiegać krwawieniu dziąseł

Jakie są najskuteczniejsze metody radzenia sobie z krwawieniem dziąseł?



Jeśli podejrzewamy u siebie braki witaminowe powinniśmy zacząć od ich uzupełnienia odpowiednimi preparatami lub urozmaicić nasz jadłospis - np. o kiszoną kapustę, brokuły czy paprykę, które zawierają bogactwo witaminy C czy o soję, pomidory i szpinak mające w sobie mnóstwo witaminy K.

Natomiast, gdy zmagamy się z problemem niedoboru żelaza (czego dowiemy się przeprowadzając sobie badanie morfologii) powinniśmy go rozwiązywać poprzez zażywanie żelaza.

Z kolei w przypadku mocno odsłoniętych szyjek zębowych można smarować dziąsła oraz płukać usta roztworem olejku z drzewa herbacianego. Możemy skorzystać także z oferty żeli stomatologicznych zawierających substancje przeciwzapalne lub z naparów ziołowych do płukania ust. Jeśli jednak domowe działania nie przyniosą pożądanego efektu, specjaliści z Denta-Med w Krakowie z pewnością Ci pomogą!

poniedziałek, 11 marca 2013

Sprawdzone triki na biały uśmiech !

Sposobów, by zachować i upiększyć biały uśmiech jest wiele. My wybraliśmy dla Was kilka najbardziej przystępnych. 





1. Szczotkuj zęby miękką szczoteczkę minimum dwa razy dziennie po dwie minuty. Nie zaszkodzi również mycie zębów po obiedzie i noszenie ze sobą wszędzie szczoteczki w razie potrzeby ;) Możesz także wypróbować elektryczną szczoteczkę, która lepiej sobie poradzi z płytką nazębną niż ta z tradycyjnym włosiem.


2. Używaj profesjonalnej pasty wybielającej z apteki, która ma w swoim składzie tlenek wapnia i sodę oczyszczoną, które rozpuszczają przebarwienia i wzmacniają szkliwo. 


3. Unikaj jedzenia i picia, które powoduje przebarwienia. Najgorsze są ciemne, gorące i kleiste produkty: sos pomidorowy, kawa, herbata. Sięgaj po jaśniejsze wersje np. mrożoną kawę zamiast espresso, czy białe wino zamiast czerwonego.


4. Nie szczotkuj zębów zaraz po spożyciu posiłków zawierających kwasy (inaczej to prosta droga do zdarcia sobie szkliwa). Zamiast tego poczekaj pół godziny lub wypij szklankę wody, która spłucze kwas z zębów i zacznie stymulować wydzielanie śliny, która mineralizuje zęby.


5. Jeśli minimalny efekt wybielenia nie jest dla Ciebie satysfakcjonujący, skorzystaj z profesjonalnych rozwiązań. W Denta-Med w Krakowie możesz wykonać wybielanie zębów lampą Beyond i cieszyć się nieskazitelnie białym uśmiechem.

piątek, 1 marca 2013

Przedłużone promocje na wybielanie i wypełnienia do 10 marca !


Walentynki, zbliżająca się wiosna - powodów jest wiele, by zaskoczyć bliską Ci osobę pięknym uśmiechem. A wyjątkowe promocje w Całodobowym Centrum Stomatologicznym Denta-Med z pewnością Ci w tym pomogą.

Od 14 lutego do 10 marca 2013 r. możesz skorzystać z atrakcyjnych rabatów w Denta-Med: 10 % na wszystkie wypełnienia, a kiedy przyjdziesz z drugą osobą macie zniżkę 15 %. Ale to nie wszystko! Jeśli w tych dniach zdecydujesz się na wybielanie lampą Beyond z drugą osobą, zapłacicie za nie jedyne 499 zł!

Całodobowe Centrum Stomatologiczne Denta-Med to miejsce które łączy tradycje z najnowszymi trendami w stomatologii. Możesz skorzystać w nim z usług z zakresu: stomatologii zachowawczej, estetycznej i dziecięcej, protetyki, gnatologii, chirurgii, ortodoncji, periodontologii oraz endodoncji (leczenia kanałowego).

Bo uśmiech może wiele !


Adres: Na Zjeździe 13, Augustiańska 13 / Kraków

Regulamin promocji „Wyjątkowe promocje z Denta-Med”:

  1. Promocje obejmują: wszystkie wypełnienia (10 % zniżki, a w przypadku skorzystania z promocji wraz z drugą osobą wysokość zniżki wynosi 15 %) oraz wybielanie lampą Beyond w wypadku skorzystania z drugą osobą w cenie 499 zł.
  2. Promocje obowiązują w każdej placówce Denta-Med.
  3. Promocja obowiązuje od 14.02 do 10.03. 2013 r.

Przyczyny krwawienia dziąseł o których nie słyszałeś

Najczęstszą przyczyną krwawienia dziąseł jest zaniedbanie higieny jamy ustnej oraz o wiele poważniejsza parodontoza. Jednak powody mogą leżeć zupełnie gdzie indziej. 




Niedobór żelaza może skutkować krwawieniem dziąseł. Braki tego pierwiastka powodują m.in. zaburzenia krzepnięcia. Picie dużych ilości herbaty i kawy przyczynia się między innymi do obniżenia ilości żelaza.


Również często u cukrzyków występują krwawienia dziąseł. Oporne reagowanie organizmu na leczenie schorzeń jamy ustnej jest charakterystyczne dla cukrzycy.




Braki witaminy C, spowodowane dietą ubogą w owoce i warzywa, mogą prowadzić do problemów z dziąsłami. 


Krwawienia z dziąseł pojawiają się również w ostrym stanie zapalnym i marskości wątroby jako efekt zaburzeń czynności płytek krwi. 


Kobiety spodziewające się dziecka są szczególnie narażone na krwawienie dziąseł. W drugim trymestrze ciąży naczynia krwionośne mają tendencję do rozszerzania się, co zwiększa ich wrażliwość. 


Problemy z dziąsłami mogą być również efektem ubocznym zażywania preparatów stosowanych w leczeniu astmy, nadciśnienia tętniczego, alergii, chorób nowotworowych, zakrzepów żylnych, bądź padaczki, a także sterydów, hormonalnych środków antykoncepcyjnych.




Pamiętaj, że od chorób jamy ustnej są specjaliści, którzy w jak najlepszy sposób rozwiążą Twój indywidualny problem - w każdej chwili możesz zadzwonić do całodobowej klinki Denta-Med w Krakowie.

piątek, 22 lutego 2013

Najczęstsze przyczyny krwawienia dziąseł

Krwawiące dziąsła to jedna z najczęściej występujących dolegliwości związanych z higieną jamy ustnej. Gdy szczotkowanie zębów sprawia ból, koniecznie przyjrzyj się temu bliżej. To niezwykle ważne, ponieważ konsekwencje zaniedbań w tej sferze są bardzo groźne.


W większości przypadków do krwawień dziąseł dochodzi w wyniku nieregularnego i niedokładnego szczotkowania. Na zaniedbanych zębach gromadzi się płytka bakteryjna, która po czasie odkłada się w postaci kamienia nazębnego. Ten z kolei wdziera się między zęby i dziąsła, co prowadzi kolejno do wystąpienia stanów zapalnych. Aby do takiej sytuacji nie doprowadzić należy myć regularnie zęby, stosować nić dentystyczną i płukać usta odpowiednio do tego przeznaczonym płynem.
Poza tym jednym z najczęściej spotykanych powodów nadmiernego krwawienia dziąseł jest paradontozą, czyli zapalenie przyzębia na które wg niektórych danych cierpi aż 70 % Polaków. Przyczyną pojawienia się tego schorzenia są długotrwałe stany zapalne wywołane odsłanianiem szyjek zębowych poprzez osadzający się kamień nazębny, dochodzący do tkanki miękkiej dziąsła. Gdy nie podejmie się leczenia, zęby tracą swoje umocowanie w dziąśle i grozi im wypadanie.

Jeśli parodontoza jest we wczesnym stadium zaawansowania możemy zahamować jej postępowanie poprzez usuwanie kamienia nazębnego (ok. raz na pół roku). Przy cięższej postaci potrzebne są bardziej specjalistyczne zabiegi, które w zależności od potrzeb dobiorą fachowcy z Denta-Med w Krakowie.

piątek, 15 lutego 2013

Pierwsza rzecz na jaką zwracają uwagę mężczyźni!


Na co najpierw patrzą mężczyźni przy pierwszym  zetknięciu z kobietą? Piersi, nogi, oczy, a może pupę? Okazuje się, że to miejsce znajduje się w obrębie twarzy!


Najnowsze badania psychologów dowiodły, iż większość panów przy pierwszym spotkaniu z płcią piękną kieruje nieświadomie swoje spojrzenie w jedno miejsce. I są to zęby! Ładne, białe zęby są zachętą do dalszej znajomości. Jednak, gdy nasz uśmiech pozostawia wiele do życzenia mężczyzna może się do nas zrazić. Kiedyś wydawałoby się, że śnieżnobiały, prosty uśmiech jest ważny zwłaszcza w show-biznesie, lecz okazuję się, że ładny uśmiech ma wpływ, także na udane relacje z płcią przeciwną. Krzywy zgryz lub żółte zęby mogą nas zdyskwalifikować tym samym już na starcie! Na szczęście od poprawy uśmiechu są specjaliści, a ci w Denta-Med w Krakowie szybko doprowadzą go do ładu :)

piątek, 8 lutego 2013

Cytryna odświeża oddech

Doskonałe źródło witaminy C, które skutecznie wzmacnia odporność organizmu. Pomaga również opóźnić procesy starzenia się. Jednak robi też coś wspaniałego dla naszych zębów. O czym mowa? Oczywiście o niezastąpionej cytrynie!




Kwas askorbinowy zawarty w cytrynie hamuje rozwój bakterii. Oznacza to, że pomaga on utrzymać świeży oddech. Koncentrat soku cytrynowego może, więc służyć jako płyn do płukania ust. Jednak niezbędne jest w tym przypadku przepłukanie jamy ustnej wodą, gdyż dłuższa styczność z kwasem może powodować uszkodzenie szkliwa. Korzystajmy, więc mądrze z wiedzy, by chcąc sobie pomóc, nie zaszkodzić zdrowiu zębów.

czwartek, 31 stycznia 2013

Jak dbać o zęby dziecka – początki pielęgnacji jamy ustnej

W pierwszych latach życia dziecka kształtują się jego nawyki higieniczne, dlatego im wcześniej nauczymy je poprawnej pielęgnacji jamy ustnej, tym chętniej będzie o nią dbać w przyszłości. Jak więc nauczyć i zachęcić oraz od kiedy dzieci powinny myć zęby?


Higienę jamy ustnej zaleca się jeszcze przed pojawieniem zębów, poprzez przemywanie dziąseł jałowym gazikiem zwilżonym w letniej, przegotowanej wodzie bądź naparze z rumianku. Rocznym dzieciom można pozwolić na pierwsze próby samodzielnego szczotkowania, jednak do około 7 roku życia starajmy się zawsze kontrolować i ewentualnie poprawiać tę higienę.


Pielęgnacja zębów mlecznych jest istotna nie tylko ze względu na profilaktykę próchnicy, ale również by chronić je przed przedwczesną utratą, gdyż rezerwują one miejsce dla zębów stałych. Jak zachęcić dziecko do mycia zębów? Przede wszystkim należy potraktować tę czynność jako grę, zabawę, początkowo (przy pierwszych mleczakach) z zastosowaniem silikonowych szczoteczek z miękkim włosiem. W sklepach możemy dostać także kolorowe zestawy, przybory do utrzymania higieny, pasty o różnych przyjemnych smakach, minutnik czy klepsydrę, które dodatkowo motywują maluchy do dłuższego mycia. Zachęcić możemy również wyjaśniając, dlaczego konieczne jest dbanie o zęby i jakie są konsekwencje ich zaniedbania. Bardzo ważny jest także przykład ze strony rodziców, czyli wspólne systematyczne mycie 2 – 3 razy dziennie. Ważne jest, żeby mycie zębów kojarzyło się maluchom z czymś przyjemnym, a nie z przykrą koniecznością. Myślę, że to będzie dla nich wystarczającą motywacją.


lek. dent. Agnieszka Banaś - Całodobowe Centrum Stomatologiczne Denta-Med

piątek, 25 stycznia 2013

Jak wzmocnić zęby dietą?

Mycie zębów po posiłkach to podstawa utrzymania w zdrowiu jamy ustnej. Jednak to nie wszystko! Trzeba wspomóc się odpowiednią dietą.


Zastanówmy się jakie produkty mogą nam pomóc w walce o zdrowie zębów?




Jabłka, marchewka, seler - w naturalny sposób oczyszczają zęby, pomagają usunąć płytkę nazębną.

Jogurt naturalny - stanowi bogate źródło wapnia, wpływa korzystnie na prawidłową florę bakteryjną jamy ustnej zapobiegając tym samym szkodliwemu oddziaływaniu bakterii.

Żółty ser - znaczna zawartość wapnia odgrywa ważną rolę w prawidłowym rozwoju zębów.

Jaja - są ważnym źródłem magnezu, żelaza, jodu i wapnia.

Masło - zawiera tłuszcze pomagające przyswoić witaminę D, która pozytywnie oddziałuje na gospodarkę wapniowo-fosforanową i wspiera utrzymanie prawidłowego rozwoju zębów i ich twardości.

Ryby - zawierają dużo białka i wapnia, mają w sobie też dużą ilość witaminy D.

Olej kokosowy -  może hamować rozwój próchnicy oraz drożdży, które są winowajcą zakażeń błony śluzowej jamy ustnej.

Woda - jej picie jest najlepszym sposobem na wypłukanie bakterii i resztek pokarmu.


W razie jakichkolwiek wątpliwości co do zdrowia zębów i jamy ustnej możecie zwrócić się do ekspertów z Denta-Med w Krakowie. http://www.denta-med.com.pl/

środa, 16 stycznia 2013

Czy mycie zębów może szkodzić ?

Jak wiemy od dziecka, podstawą utrzymania zdrowia jamy ustnej jest mycie zębów 2 razy dziennie. A jakie są najczęstsze błędy, które popełniamy przy dbaniu o higienę jamy ustnej? Zdziwisz się, i to trzykrotnie!



Myślałeś do tej pory, że najlepiej czyści zęby pasta o wysokim współczynniku ścieralności RDA? Prawda jest taka, że współczynnik ten powinien być dobierany do potrzeb Twoich zębów - inny powinna mieć pasta dla palacza, inny dla osób, którym doskwiera nadwrażliwość zębów. Stosowanie pasty o niewłaściwym dla Twoich zębów współczynniku RDA może uszkadzać ich powierzchnię.


Jeśli sądzisz, że bardzo częste i mocne szorowanie zębów dobrze im robi, to jesteś w błędzie. Traktowanie szczoteczki jak papier ścierny skutkuje uszkodzeniem szkliwa, co w konsekwencji prowadzi nieuchronnie do nadwrażliwości, a nawet przebarwień zębów.

Wydawałoby się, że bardzo twarda i mocna szczoteczka najlepiej spełni swoją funkcję. Jednak nadmiernie twarde włosie może ranić dziąsła, a jeśli przy tym mocno dociskasz szczoteczkę, możesz nabawić się zniszczonego szkliwa. Najlepsza dla Twoich zębów będzie średnio miękka szczoteczka.



piątek, 4 stycznia 2013

Ser żółty - dobry dla odchudzania i zębów ?

Ciekawe, cz wiedzieliście,  że aby zapewnić sobie dzienną dawkę wapnia, trzeba zjeść aż kilogram twarogu lub tylko pięć plasterków sera z dziurami?! To jeden z powodów, by sięgać po niego częściej. Nas z kolei najbardziej przekonuje ten, że świetnie chroni przed próchnicą.




Czy ser żółty wspomaga odchudzanie ?

Żółty ser zawiera dużo nasyconych kwasów tłuszczowych, co czyni go kalorycznym. Jednak warto jeść go na śniadanie, bo pozwoli zapewnić dawkę energii na cały dzień. Tłuszcz mleczny występuje w formie małych kuleczek, jest więc szybko trawiony, a kalorie niemal natychmiast spalane. Co ucieszy zwłaszcza panie, nie odkłada się łatwo na pośladkach czy biodrach. 


A co ze zwalczaniem próchnicy ?

Wapń z sera żółtego jest lepiej przyswajalny niż z innych produktów. Poza tym ser żółty zawiera składniki ułatwiające wchłanianie wapnia - kazeinę oraz witaminę D. Sprawia to, że utrzymuje korzystne ph w jamie ustnej i obniża demineralizację, dzięki temu kamień odkłada się wolniej, a tym samym chroni przed próchnicą.