Nie każdemu po drodze do dentysty. Według szacunków aż 15 % ludzi paraliżuje strach przed wizytą u stomatologa. Niestety te obawy mogą drogo kosztować osobę unikającą koniecznego leczenia.
Polak dba o zęby z przeciętnym zaangażowaniem. Statystycznie odwiedza dentystę raz w roku pomimo zalecanych przez stomatologów kontroli co pół roku. Często tłumaczymy się brakiem czasu i pieniędzy. Jednak wiele osób przed regularnymi wizytami powstrzymuje strach. Badania „Nawyki Europejczyków związane z higieną i zdrowiem jamy ustnej” dowodzą, że aż 39 % ankietowanych zaniedbuje wizyty u dentysty, ponieważ się ich boi. Do gabinetu trafiają najczęściej, gdy trzeba już wyrwać zęba, co jest niebezpieczne, gdyż zepsuty ząb to ryzyko dla całego organizmu.
Wieloletnie zaniedbania powodują pogarszający się stan jamy ustnej. Jeśli pacjent zgłasza się do gabinetu dopiero zmuszony bólem, z reguły trzeba wykonać dziesiątki wypełnień, a nawet ekstrakcje i prace protetyczne. Takich zabiegów i związanych z nimi wydatków można jednak uniknąć. Wystarczy zgłaszać się regularnie na kontrole i reagować, gdy zmiany próchnicowe są niewielkie. A takie zaniedbanie leczenia w niektórych przypadkach może kosztować nawet kilka tysięcy złotych.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz