Często dla nowoczesnych ludzi Zachodu, ceremonie i zwyczaje na Dalekim Wschodzie są tematami kontrowersyjnymi i wywołującymi mieszane uczucia. Jedną z takich japońskich ceremonii jest Mogi - wejście dziewczyny w dorosłość.
Obrządek ten oznacza, że rodzice chcą wydać córkę za mąż. Podczas uroczystości dziewczyny w wieku przeważnie od 12 do 16 lat ubierane są w tak zwane mo przez kobietę, która stanowiła dla nich moralny wzór przez całe dotychczasowe życie.
Jedynym z elementów ceremonii jest Ohaguro, podczas którego barwiono dziewczętom zęby na czarno, aby odebrać im jeden z największych kobiecych atrybutów - urodę, a przez to zapobiec zdradzie małżeńskiej. Barwienie zębów na czarno odbywało się za pomocą roztworu żelaza w kwasie octowym. Dodawano do niego sproszkowane żołędzie oraz taninę. Podczas Ohaguro preparat nakładano po raz pierwszy. Jednakże zaprzestano tego obrządku, gdyż mężczyźni przywykli do widoku kobiet z czarnymi zębami, uznając to za coś naturalnego i nie był on już środkiem zaradczym na zdradę. Jako ciekawostkę możemy dodać, że kolejnym rytuałem mającym temu zapobiec było golenie kobietom brwi.
Zwyczaj ten ma swoje korzenie w buddyzmie. Zgodnie z jego filozofią kości człowieka oraz jego wnętrze dawniej były uznawane za „nieczyste”, dlatego też czerniono białe zęby. Natomiast obecnie pozostałością po tym przesądzie jest gest zakrywania dłonią ust, gdy się śmiejemy.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz