dentysta Kraków stomatologia Kraków

niedziela, 18 grudnia 2011

Choroby dziąseł - przyczyny i jak powstają

Statystyki mówią, że problemy z dziąsłami dotykają aż co drugiego dorosłego. Warto dowiedzieć się więcej na ten temat, ponieważ schorzenia dziąseł są największym zagrożeniem dla uzębienia.


Niedostateczna higiena jamy ustnej, czyli zbyt rzadkie lub mało dokładne czyszczenie zębów to najczęstsza przyczyna zapalenia dziąseł.  Choroby dziąseł powodują, także niektóre schorzenia ogólnoustrojowe jak cukrzyca, nadczynność tarczycy, czy choroby krwi oraz dieta uboga w witaminy. Bruksizm (nawykowe zgrzytanie zębami), urazy spowodowane szczoteczką do zębów czy nieprawidłowo założone plomby to kolejne możliwe przyczyny zapalenia dziąseł. Styl życia może, również wpłynąć negatywnie na dziąsła – nie służą im przewlekły stres i palenie papierosów. Także nieznaczny wpływ ma dziedziczenie skłonności do chorób dziąseł i przyzębia.

Bytujące w ustach bakterie w połączeniu ze śliną i resztkami jedzenia tworzą tzw. płytkę bakteryjną, która osadza się na zębach i wzdłuż linii dziąseł.  Już kilka dni niedokładnego szczotkowania zębów wystarczy, by rozwinęło się zapalenie dziąseł. Następnie infekcja rozszerza się na przyzębie, czyli tkanki otaczające zęby i utrzymujące je w kości szczęki bądź żuchwy. Nieusuwana płytka ulega zmineralizowaniu i tworzy kamień nazębny, na którym gromadzi się kolejna warstwa płytki, a kamień wciska się coraz głębiej pod dziąsła odpychając je od korzeni. Skutkiem tego tworzą się głębokie kieszonki, w których nawarstwiają się bakterie i resztki pokarmowe. Kiedy wydzielane przez nie toksyny niszczą kości, zęby ulegają rozchwianiu co doprowadza do ich wypadania.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz