dentysta Kraków stomatologia Kraków

niedziela, 11 grudnia 2011

Historia implantów stomatologicznych

Implanty stomatologiczne wbrew pozorom nie są odkryciem współczesnej cywilizacji. Ich historia sięga już czasów prehistorycznych. Prekursorami sztucznych zębów są ludzie starożytni, a dowodem na to są znaleziska archeologiczne, pokazujące ludzką pomysłowość i determinację.


Jak dowiadujemy się z archeologicznych wykopalisk, zarówno ludzie starożytni, jak i ci z późniejszych dekad, nie tylko potrafili polować na zwierzynę, budować schronienia, czy tworzyć urządzenia pomocne w codziennym użytku, ale także dbać o swoje zdrowie. Mało kto zdaje sobie sprawę z faktu, że to człowiek prehistoryczny jest prekursorem implantów stomatologicznych. Oczywiście nie są to implanty takie, jak rozumiemy je współcześnie, jednak potrafiły one zastąpić prawdziwe zęby.

Jednymi z pierwszych „implantologów” byli Majowie, którzy do wypełniania ubytków zębowych wykorzystywali muszle morskie, wszczepiając je w kości. Sztuczne zęby miały kształt stożków i zastępowały głównie tzw. „siekacze”. W starożytnym Rzymie natomiast, odnaleziono czaszkę mężczyzny z bardzo dobrze zachowanym implantem zęba górnego, wykonanym prawdopodobnie z żelaza. Co ciekawe, starożytni Egipcjanie jako implantów dentystycznych używali drewna.

W XII wieku ówcześni stomatolodzy zaczęli eksperymentować ze sztucznymi zębami, wykorzystując w tym celu kości zwierzęce: wołowe i słoniowe. Były one łatwe do ukształtowania i dopasowania do ludzkiej szczęki.

Późniejsze lata to rozwój przede wszystkim implantów porcelanowych pokrytych ołowiem, a także srebrnych, złotych i platynowych. W 1800 r. B.A. Berry po raz pierwszy wykonał implant ołowiany, zbliżony kształtem do korzenia ludzkiego zęba. Kolejne lata to eksperymenty związane zarówno ze składnikami i materiałami implantów, jak i z samym procesem wszczepiania ich. Implantologia stomatologiczna oficjalnie stała się dziedziną naukową w 1988 r., którą zalegalizowało Niemieckie Towarzystwo Chorób Zębów, Jamy Ustnej i Szczęk.

Jak widać, implanty mają długą historię, a proces ich umieszczania przeszedł długą drogę ewolucyjną. Dzisiaj, zabiegi wszczepiania implantów dentystycznych wykonywane w sterylnych warunkach i za pomocą sterylnych narzędzi, pozwalają na posiadanie pięknego uśmiechu. A przyczynili się do tego nasi „dentystyczni” przodkowie, a obecnie także rozwój techniki stomatologicznej i badania w dziedzinie implantologii. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz