Pierwsza wizyta u stomatologa każdemu dziecku kojarzy się z bólem, płaczem i prawdziwym koszmarem. Ten paraliżujący strach jest najczęstszym powodem zniechęcenia maluszków do regularnych wizyt w gabinecie dentystycznym. Żeby temu zapobiec, specjaliści doradzają jak rozweselić dziecko w trakcie leczenia.
Dla małego pacjenta wizyty u stomatologa to gigantyczna katastrofa. Dziecko już na sam widok lekarza w białym fartuchu może wpaść w histerię, a co dopiero przy pierwszym kontakcie z narzędziami. Co zatem zrobić, aby te pierwsze – tak szczególnie ważne - spotkanie zostało zapamiętane jako miłe wydarzenie? Za dobry przykład może służyć sam dentysta, przebrany niekoniecznie w swój codzienny strój (może np. za klauna?). A jeszcze lepszym pomysłem jest sedacja, praktykowany już od pewnego sposób na rozweselenie.
Sedacja wziewna – bo tak nazywa się ta nowoczesna metoda umilania pobytu na fotelu stomatologicznym, polega na znieczuleniu dziecka gazem rozweselającym, tj. podtlenkiem azotu. Choć znana w Polsce już od jakiegoś czasu, dopiero teraz stała się praktykowana na szeroką skalę, w najlepszych gabinetach stomatologicznych w kraju. Sedacja pozwala na całkowite zlikwidowanie bólu podczas leczenia, dodatkowo niweluje histeryczne objawy strachu, które często nie pozwalają na przeprowadzenie skutecznego leczenia. Najważniejszy jest jednak fakt, że jest ona niezwykle bezpieczna i wprowadza pociechę w stan ogólnego rozluźnienia i przyjemnego oszołomienia. Ciekawym efektem stosowania gazu rozweselającego jest amnezja. Mimo tego, że nie pojawia się u każdego dziecka, takie „zapominanie” znacznie ułatwia leczenie szczególnie trudnych pacjentów. Część dzieci po podaniu gazu po prostu zasypia, śniąc o przyjemnych rzeczach, a takie skojarzenia oddalają je od niechęci do stomatologa.
Na pewno każdy rodzić zastanawia się od jakiego wieku można stosować tę metodę? Odpowiedź jest prosta – gaz rozweselający z powodzeniem stosowany jest u dzieci już od 3 roku życia, które łatwo nawiązują kontakt z lekarzem i są bardziej podatne na sugestie specjalistów. Podtlenek azotu idealnie sprawdza się również wśród pacjentów z nadpobudliwością, ze skłonnościami do odruchu wymiotnego oraz dzieci chorych na astmę, padaczkę, a nawet hemofilię.
Oczywiście istnieje również kilka zaleceń, których powinien przestrzegać każdy pacjent przed przyjęciem takiego znieczulenia:
1. Nie należy przyjmować pokarmów na dwie godziny przez wizytą.
2. Dzieci podczas zabiegów powinny pozostać pod opieką osoby dorosłej.
3. Nie należy zakładać ciasnych ubrań.
idioto podaj kontakt i adres, matołek nie dentysta, hahaha
OdpowiedzUsuń